• 19.03.15, 11:33
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Liginullenergia on turundustrikk, müügieeliseid see ei anna

Liginullenegia majadest kirjutatakse palju, kuid kas turg on täna valmis sellest tulenevalt kõrgema hinnaga maja või korterit ostma, seda kinnisvara müüjad ei usu.
 „Eesti kliimas on liginullenergiamajad siiski eelkõige turundustrikiks, et tähelepanu püüda, kuna reaalselt läheb hoonete ehitamine nii palju kallimaks, et ostjad ei ole nõus hinnavahet kinni maksma,“ on Pindi Kinnisvara juhatuse liige Peep Sooman pigem skeptiline.
Ka Arco Vara Tallinna elamispindade maakler Aivar Kaljulaid kahtleb, kas liginullenergia lahendus reaalset müügihinda mõjutab. „Renoveeritud ja kaasaegsemate seadmega varustatud vanemad majad on enam-vähem sama hinnaga, kui ülejäänud müügis olevad majad, kuid kaasaegsete seadmete olemasolu kiirendab kindlasti müügiprotsessi. Uusehitised, mis sisaldavad kaasaegseid seadmeid, on ca 10 % kallimad, kui samasuguste seadmeteta uued hooned,“ kommenteerib Kaljulaid. Kuna  sertifitseeritud maju meie kinnisvaraturul pakkuda pole ei oska Kaljulaid öelda, kui palju sertifikaat hinda mõjutab. Tema hinnangul ei ole ostjad kuigi teadlikud võimalustest, mida tänapäeval energia säästuks kasutatakse. „Kui korterile või majale on pandud soojuspump, teatakse, et see on uus süsteem ja ilmselt hea. Aga kui hea soojuspump on või kui palju energiasäästu annab, ei teata ja tavaliselt majaomanik ka ei tea,“ kirjeldab Kaljulaid tüüpilist situatsiooni turul. 
Siiski päris tähtsusetu energiatõhusate lahenduste mõju kinnisvara müügis ei ole. Maaklerite sõnul pööravad ostjad kinnisvara ülalpidamiskuludele järjest enam tähelepanu. „ Küll uuritakse jooksvate püsikulude suuruseid ja seeläbi arvutatakse igakuine kulu koos laenumaksega, mida võrreldakse enda seniste jooksvate kuludega,“ viitab Sooman. Paraku ei ole eestlased niivõrd jõukad, et nad saaksid endale teadvustada, et kallimad, ent madalamate püsikuludega majad on tihtipeale odavam lahendus, kui soodne ruutmeetrihind, mille kütte eest tuleb jooksvalt märksa rohkem tasuda. „Nende laenuvõimekus lihtsalt pole nii suur, et endale esmapilgul kallimat, ent tegelikkuses odavamat lahendust lubada,“ toob Sooman välja vastuolu ja lõpliku ostuotsuse peamise mõjutaja.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Sooman rõhutab siiski, et küllap see aeg ka tuleb, mil energiasäästlike ja - kulukate elamispindade hinnad märkimisväärselt eristuma hakkavad. „Praeguses olukorras, kus lõviosa peresid vaevalt ots otsaga kokku tulevad, ei ole see kinnisvara ostmisel veel  esimese kategooria teema.“
Aastast 2020 peavad kõik uusehitised vastama liginullenergia standardile, seega pole uute majade ehitamisel sellest pääsu.

Seotud lood

Uudised
  • 20.03.15, 08:30
TTÜ professor: liginullenergiamajad on hetkel luksuskaup
TTÜ professori, liginullenergiahoonete uurimisgrupi juhataja Jarek Kurnitski hinnangul peetakse liginullenergiamaju liiga kalliks, kuid praegu on aeg teha pilootprojekte.
  • ST
Sisuturundus
  • 18.06.25, 14:49
Tuleohutuseksperdid 112 häireedastuse muudatusest: päästeauto automaatne kohalesõitmine ei tohi mõjutada meie vara üldist ohutust
Vaata veebihommikut järele!
Riigil on plaan kaotada väga paljudelt objektidelt automaatse tulekahjusignalisatsioonisüsteemi (ATS) tulekahjuteate Häirekeskusesse edastamine. Automaatsest tulekahjuteatest loobumine puudutab teiste objektide hulgas büroo- ja tööstushooneid, kaubanduskeskuseid ning haridus- ja lasteasutusi. Kas enam kui tuhat hoone omanikku peaks nüüd muretsema, et tulekahju korral jääb abi tulemata?

Hetkel kuum

Senisest veelgi rohkem betooni, terast, klaasi ja klantsi ei muuda pilti paremaks. Vaja on tundlikumat kvaliteeti ja avatumat vaadet.
Suur lugu
  • 27.06.25, 06:30
Kinnitage turvarihmad - Eesti kinnisvaraarendus hakkab nihestuma
See teema puudutab aina enam eluasemeid, nende kättesaadavust ja linnaruumi. Rida nimekaid eksperte võtab olukorra osadeks
Hans H. Luik.
Uudised
  • 27.06.25, 08:45
Esinduslik GALERII: Hans H. Luik sai Pirita arenduse valmis
Vaata, kes kõik seal olid ja mida nad tegid
US Real Estate’i Rotermanni ja Artiuse ärijuht Julius Stokas (Foto: US Ral Estate).
Uudised
  • 27.06.25, 12:12
Ärikinnisvaraturult on kadunud fikseeritud üürilepingud
https://www.kinnisvarauudised.ee/raadio/episood/arikinnisvaraturult-on-kadunud-viieks-aastaks-fikseeritud-uurilepingud
Arco Vara tipphindaja läks tööle konkurendi juurde
Uudised
  • 01.07.25, 17:02
Arco Vara tipphindaja läks tööle konkurendi juurde
Ärikvartali tööd valmivad etapiviisiliselt 2026. aasta alguseks ning täismahus suveks 2026 (Visuaal: HG Arhitektuur OÜ).
Uudised
  • 30.06.25, 13:45
EKE hakkab rajama Hipodroomile oma ärikvartalit
Ehitustöödega alustatakse kohe
Eesti Arhitektide Liidu president Aet Ader ja Reterra Estate tegevjuht Reigo Randmets (Fotod: Raul Mee ja Andras Kralla).
Uudised
  • 26.06.25, 13:00
Omavalitsustel puudub linnaruumi arendamiseks visioon
Ader: linn ei peaks andma maad ära kopikate eest
Aadressil Saha tee 18 asub Maag Foodi peakontor (Foto: Maag Foods).
Uudised
  • 30.06.25, 10:20
Colliers ja What If aitavad toidutootjal luua Loo keskust
20 aastat tegutsenud Maket Kinnisvara OÜ on loonud ajaga tugeva usalduse nii eraklientide kui äripartnerite vahel. Avariiteenust pakutakse klientidele ööpäevaringselt telefonil 660 1130.
  • ST
Sisuturundus
  • 30.06.25, 11:17
Professionaalne kinnisvarahooldus ja avariiteenus lasevad keskenduda sellele, mis on päriselt oluline

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele