• 17.02.13, 17:05
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Elektri õige hind kujuneb turul

Elektri hinnatõus on tingitud nii turu avanemisest kui ka EL kliimapoliitikast, selgitab riigikogu majandus komisjoni liige Toomas Tõniste (IRL).  
Ehkki süsinikdioksiidi (CO2) hind on odavam mõne aasta tagastust prognoosidest, on selle mõju elektri hinnale suur. Sellest aastast peab Eesti Energia (EE) ostma kogu toodetava elektri jaoks CO2 kvoote. Kui CO2 tonnihind on 6,3 eurot, siis läheb toodetud MWh hind 6 eurot kõrgemaks. Reguleeritud hind oleks CO2 tõttu kasvanud seega u 38 eurole/MWh.
Avatud turu tingimustes ei sõltu tarbijate hinnatõus otseselt CO2 kvoodi ostuhinnast. Kui EE peab oma põlevkivielektri eest liiga palju maksma (lisaks CO2le ka ressursitasu tõus), on odavam kohati tootmine välja lülitada ja osta elektrit edasimüügiks põhjamaade elektribörsilt. Kõik regiooni elektritootjad müüvad oma toodangu börsile ja seeläbi kujuneb hind ka Eesti tarbijale. Õnneks on see elektriturg võrdlemisi suletud ja ühenduste puudulikkuse tõttu ei ole võimalik elektrit vabalt kallimale Euroopa turule müüa.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Aastatel 2013-2020 toimub kauplemine kasvuhoonegaaside heitmekvootidega läbi uue EL-sisese saastekvootide oksjonisüsteemi. Oma saaste katteks ühikuid vajavad ettevõtted ostavad neid enampakkumisel. Oksjonitulu laekub suuremas osas riigieelarvesse. Erinevalt 2008-2012 ajast kavandab riik nüüd ise eelarve kaudu ka tulude kasutamist. Direktiivi järgi peab kasutama 50-100% kvooditulust energiasäästu, taastuvenergia jms meetmetele. Ülejääva osa võib riik kasutada tegevusteks, mis ei suurenda kasvuhoonegaaside emissiooni. Eesti, kasutades lubatud erandit, sai EK kinnitatud investeeringukavaga õiguse suunata arvestatava osa kvoodist elektritootjate tarbimise moderniseerimiseks. See osa arvatakse oksjonile minevast kvoodist maha. 2013 läheb maha u 60-70% ja 2019 lineaarset vähenemist eeldades u 10%. Kuni pool kvooditulust läheb lähiaastatel Eesti eelarvetasakaalu parendamiseks.
Meie tänane elektrivõrk on pärit aastast 1970 ning võrkudesse ja energiajulgeolekusse on vaja investeerida. Lisaks maksame kõik koos kinni ka investeeringud põhivõrkudesse - kaabelühendused Soomega, 250MW avariielektrijaama ehituse jne.
Kui jaotusvõrgu osa võrgutasudes oleks kõigile kulupõhine, peaksid maainimesed maksma kordades suuremaid tasusid, linnainimestel aga tasud väheneksid. Siin on tegemist varjatud regionaalpoliitikaga, kus kõik solidaarselt kulusid kannavad. Vajalike investeeringute tulevikku edasi lükkamine on enesepettus. Öeldes aga, et las riik maksab, ärgem unustagem, et see riik olemegi ju meie ise.
Autor: Haldusuudised.ee

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 19.05.25, 15:00
Millerhawk vähendas hoone süsiniku jalajälge kolmandiku võrra – ilma lisakuluta
Elutsükli analüüs (LCA) on tööriist, mis aitab hinnata hoone keskkonnamõju selle „sünnist surmani“ – alates toormaterjalide kaevandamisest kuni lammutamise ja taaskasutuseni. Ehituses tähendab see näiteks seda, millist mõju avaldab betooni, terase või isolatsioonimaterjalide tootmine, transport, paigaldus ja hilisem hooldus meie kliimale.

Hetkel kuum

Senisest veelgi rohkem betooni, terast, klaasi ja klantsi ei muuda pilti paremaks. Vaja on tundlikumat kvaliteeti ja avatumat vaadet.
Suur lugu
  • 27.06.25, 06:30
Kinnitage turvarihmad - Eesti kinnisvaraarendus hakkab nihestuma
See teema puudutab aina enam eluasemeid, nende kättesaadavust ja linnaruumi. Rida nimekaid eksperte võtab olukorra osadeks
Hans H. Luik.
Uudised
  • 27.06.25, 08:45
Esinduslik GALERII: Hans H. Luik sai Pirita arenduse valmis
Vaata, kes kõik seal olid ja mida nad tegid
US Real Estate’i Rotermanni ja Artiuse ärijuht Julius Stokas (Foto: US Ral Estate).
Uudised
  • 27.06.25, 12:12
Ärikinnisvaraturult on kadunud fikseeritud üürilepingud
https://www.kinnisvarauudised.ee/raadio/episood/arikinnisvaraturult-on-kadunud-viieks-aastaks-fikseeritud-uurilepingud
Arco Vara tipphindaja läks tööle konkurendi juurde
Uudised
  • 01.07.25, 17:02
Arco Vara tipphindaja läks tööle konkurendi juurde
Ärikvartali tööd valmivad etapiviisiliselt 2026. aasta alguseks ning täismahus suveks 2026 (Visuaal: HG Arhitektuur OÜ).
Uudised
  • 30.06.25, 13:45
EKE hakkab rajama Hipodroomile oma ärikvartalit
Ehitustöödega alustatakse kohe
Eesti Arhitektide Liidu president Aet Ader ja Reterra Estate tegevjuht Reigo Randmets (Fotod: Raul Mee ja Andras Kralla).
Uudised
  • 26.06.25, 13:00
Omavalitsustel puudub linnaruumi arendamiseks visioon
Ader: linn ei peaks andma maad ära kopikate eest
Aadressil Saha tee 18 asub Maag Foodi peakontor (Foto: Maag Foods).
Uudised
  • 30.06.25, 10:20
Colliers ja What If aitavad toidutootjal luua Loo keskust
Uus võimalik muudatus ei tohiks mõjutada objektide kohapealset turvalisust. Hoone omanik või valdaja saab väga palju selleks ära teha, et tulekahjusid ennetada ja oma inimeste teadlikkust tõsta, kui signaal läheb päriselt tööle.
  • ST
Sisuturundus
  • 18.06.25, 14:49
Tuleohutuseksperdid 112 häireedastuse muudatusest: päästeauto automaatne kohalesõitmine ei tohi mõjutada meie vara üldist ohutust
Vaata veebihommikut järele!

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele