Soojad ilmad tõid tänavu varakult kinnisvaramüüjatele võimaluse põhjendada turu jätkuvalt leigust kurnava suveleitsakuga. Ehitajad panustavad kaitserajatistele ja raudteele, kuid valmistuvad pikemaks töönappuseks.
Ajakirjanik Kristjan Kurg teeb üle kuu uudiskirjas "Ruutmeetrite taga" kokkuvõtte kinnisvara- ja ehitusturu olulisematest arengutest ja prognoosidest.
Foto: Andras Kralla
1Partner Kinnisvara tegevjuht Martin tõi oma analüüsis välja, et kuigi kinnisvaraturg seilas rahulikumale suvelainele juba maikuus, ei tasu tagasihoidlikku tehinguaktiivsust üle tähtsustada. Ostjate huvi ei ole tegelikult kuhugi kadunud, aga soojad suveilmad viisid mõtted mujale, usub Vahter.
Kinnisvara pakkumiste arvu üle 25% kasv viitab sellele, et inimesed müüvad oma varasid sageli sunniviisiliselt. Kes müüb oma ainsat kodu, liigub ka üüriturule, mida näitab üürituru pakkumise langus ja hinnatõus, analüüsis turuolukorda Uus Maa juhatuse liige Igor Habal.
Juunis tehti Tallinnas korteritega 573 tehingut, millega on tehinguaktiivsus hetkel umbes tosina aasta tagusel suurest kriisist tasahilju toibumise tasemel, kommenteeris värsket statistikat 1Partner Kinnisvara juht Martin Vahter.
Kliimaministeeriumi tellitud uuringu tulemused näitavad, et Eestis on energiatarbimise vähendamisel suur potentsiaal. Äripindade renoveerimine aitaks aastas energiakuludelt kokku hoida ligi 138 miljonit eurot ning vähendada kasvuhoonegaaside heitmeid 400 000 tonni, tõdeti Swedbanki tööstussektori seminaril.
Üha rohkem ostjaid ja investoreid hindab tänapäeva kinnisvara puhul lisaks asukohale ja ruutmeetritele ka hoone jätkusuutlikkust, energiatõhusust, elukeskkonna kvaliteeti ja mugavust. Üks peamisi kvaliteedi ja jätkusuutlikkuse sümboleid on rohesertifitseerimine. LEED-sertifikaat – maailmas üks tunnustatumaid rohehoonete kvaliteedimärke – on Põhjamaades juba tavapraktika.