Madala energiaklassiga paneelmajade korteritele jagub turgu veel pikalt
Kui Swedbanki kinnisvaraosakonna juht Ero Viik märkis detsembri algul, et lähema paari-kolme aastaga odavnevad madala energiaklassiga paneelmajade vanad korterid järsult, siis maaklerid näevad nende tulevikku heledamates toonides.
Odavama otsa korteritel tahtjaid jagub, eriti näiteks noorte perede seas.
Foto: Arno Mikkor
Viik leidis, et selliste majade korteritel pole pikka perspektiivi, sest vähesed inimesed tahavad neid osta ja pangad keelduvad nende ostu rahastamast.
Kinnisvaraturg panustab energiatõhusatele hoonetele, mis vähendab vanemate korterite väärtust ja likviidsust, ütles Swedbanki kinnisvara ja ehituse osakonna juhataja Ero Viik.
Uus Maa analüütiku Risto Vähi sõnul renoveeritakse vanu Tallinna „mägede“ kortermaju juba sellisel tasemel, et need on nii välimuselt kui tehnosüsteemidelt uueväärsed ning selliste kõrval muutub korrastamata hoones korteri müümine järjest keerulisemaks.
Tallinna korterituru elavnemist veab järelturg, müüja tunneb end järjest enam otsustajana. Turutasakaalu muutumine toob paratamatult kaasa ka hinnatõusu, nendib aasta 2025 kohta käivas kommentaaris Kinnisvarauudistele Metro Capitali tegevjuht Ain Kivisaar.
Üha rohkem ostjaid ja investoreid hindab tänapäeva kinnisvara puhul lisaks asukohale ja ruutmeetritele ka hoone jätkusuutlikkust, energiatõhusust, elukeskkonna kvaliteeti ja mugavust. Üks peamisi kvaliteedi ja jätkusuutlikkuse sümboleid on rohesertifitseerimine. LEED-sertifikaat – maailmas üks tunnustatumaid rohehoonete kvaliteedimärke – on Põhjamaades juba tavapraktika.