7. oktoober 2009

Materjalide eksport kulgeb üle kivide-kändude

Eksport on ehitusmaterjalide tootjate jaoks muutunud ellujäämisküsimuseks. Paraku on ehitustegevus tuure maha võtnud ka sihtriikides ning väljaveo sujuvust takistab riiklikke huve kaitsvate ekspordipartnerite Eesti tootjaile jalga tahapanev tegevus.

"Praegu on materjalitootjatele eluliselt oluliseks muutnud eksport, kuna siseriiklikud ehitustööde mahud on kokku kuivanud," sõnas ehitusmaterjalide tootjate liidu tegevjuht Enno Rebane. Võrreldes siseriiklikult tarbitavate toodetega, nagu betoonisegud, paekivikillustik ja liiv, on ekspordivõimalustega ehitustooted (aknad-uksed, ehituskeemia, katuse- ja müüritisetooted) vähemalt teoreetiliselt paremas seisus, ehkki olukord on raske ka nendes sektorites. Kui veel eelmisel aastal kukkus ehitustoodete müük Eestis ligi 40% ja eksport samal ajal tõusis 20%, siis tänavu langevad mõlemad kuni 50%.

Ehitustegevus on oluliselt langenud ka eksporditurgudel, sealne raha on muutunud odavamaks ning suured kindlustusseltsid ei soovi enam kindlustust anda. "Ekspordi sihtkohtadest võiks esikohale tõsta Skandinaavia maad, samas tuleb arvestada, et seal kaitstakse oma riiklikke huvisid Euroopa ühisturu eest ja kliendid soovivad kohalike asutuste väljastatud dokumente," rääkis Rebane.

Autor: Haldusuudised.ee

Jaga lugu
Kinnisvarauudised.ee toetajad:
Helen RootsKinnisvarauudised.ee juhtTel: 55 988 223
Sandra MalvikEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 58 552 554
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 58 361 474