Eksport on ehitusmaterjalide tootjate jaoks muutunud ellujäämisküsimuseks. Paraku on ehitustegevus tuure maha võtnud ka sihtriikides ning väljaveo sujuvust takistab riiklikke huve kaitsvate ekspordipartnerite Eesti tootjaile jalga tahapanev tegevus.
"Praegu on materjalitootjatele eluliselt oluliseks muutnud eksport, kuna siseriiklikud ehitustööde mahud on kokku kuivanud," sõnas ehitusmaterjalide tootjate liidu tegevjuht Enno Rebane. Võrreldes siseriiklikult tarbitavate toodetega, nagu betoonisegud, paekivikillustik ja liiv, on ekspordivõimalustega ehitustooted (aknad-uksed, ehituskeemia, katuse- ja müüritisetooted) vähemalt teoreetiliselt paremas seisus, ehkki olukord on raske ka nendes sektorites. Kui veel eelmisel aastal kukkus ehitustoodete müük Eestis ligi 40% ja eksport samal ajal tõusis 20%, siis tänavu langevad mõlemad kuni 50%.
Ehitustegevus on oluliselt langenud ka eksporditurgudel, sealne raha on muutunud odavamaks ning suured kindlustusseltsid ei soovi enam kindlustust anda. "Ekspordi sihtkohtadest võiks esikohale tõsta Skandinaavia maad, samas tuleb arvestada, et seal kaitstakse oma riiklikke huvisid Euroopa ühisturu eest ja kliendid soovivad kohalike asutuste väljastatud dokumente," rääkis Rebane.
Autor: Haldusuudised.ee
Artikkel jätkub pärast reklaami
Seotud lood
Elutsükli analüüs (LCA) on tööriist, mis aitab hinnata hoone keskkonnamõju selle „sünnist surmani“ – alates toormaterjalide kaevandamisest kuni lammutamise ja taaskasutuseni. Ehituses tähendab see näiteks seda, millist mõju avaldab betooni, terase või isolatsioonimaterjalide tootmine, transport, paigaldus ja hilisem hooldus meie kliimale.