• 14.10.10, 13:15
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Küberkaitses peagi inimesed tehnoloogiast olulisemad

Küberkaitses saavad peagi tehnoloogiast olulisemaks inimesed, ütles Swedbank Grupi IT turvaintsidentide käsitlemise meeskonna juht Jaan Priisalu.
Küberkaitse liigub tagasi sinna, et tehnoloogiast olulisemateks muutuvad inimesed, nende teadmised ja oskused, rääkis ta. Priisalu ütlusel peabki küberkaitse põhinema inimestel. "Need vahendid, mis ostetakse, on inimestele töö tegemiseks," märkis ta.
Samuti peaks küberkaitse olema innovatiivne, et kompenseerida seda, mis lahenduste standardiseerimisega on kaduma läinud. Standardiseeritud lahendusi on lihtsam rünnata, selgitas Priisalu.
Väga oluliseks nimetas Swedbanki IT turvaintsidentide käsitlemise meeskonna juht seda, et inimesed omavahel suhtleksid ning lahendid leviks, siis ei pea igaüks ise jalgratast leiutama. "Firmad hoiavad oma infot kiivalt kinni, et konkurendid teada ei saaks," lisas ta. Samas spetsialistid tunnevad üksteist, saavad teineteisele helistada ning koos lahendusi leida. Sellest tekkiv tööaja sääst on päris suur, ent inimesed peavad siis suhtlema nii, et nende ettevõtted sellest aru ei saaks, rääkis Priisalu.
Küberkriisi suurimaid probleeme on tema sõnul inimeste ümberprogrammeerimine. Inimesed käituvad harjumuspärasel viisil, pole kerge neile selgeks teha, et nüüd on kriis ja käitu teistmoodi, riski rohkem, märkis ta.
Kas see, et Eestis on inimesi vähe, on hea või halb, küsis Priisalu. Meil on koordineerimine lihtsam, suudame kiiremini reageerida ja olla paindlikumad, vastas ta ja lisas, et küberruumis käib võistlus aja peale.
"Kindlasti oskavad valitsused kriisisituatsioonides paremini tööd teha kui ettevõtted," kinnitas Priisalu. Ettevõtted on moodustatud tavaolukordades tegutsemiseks, kriisi ajal pole nad tihti mõistlikud, selgitas ta.
Samas märkis Priisalu, et institutsioonid suhtlevad endasugustega, ega oska suhelda võrgustikega. Eriti selgelt ilmnes see 2007. aasta küberrünnakute ajal, mil tehnikud ajasid oma rida ja poliitikud oma rida, lisas ta.
Swedbank Grupi IT turvaintsidentide käsitlemise meeskonna juht Jaan Priisalu rääkis küberkeskkonna kaitsest täna andmesidefirma Santa Monica Networks AS seminaril.
Autor: Haldusuudised.ee

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 11.03.25, 16:06
Kastani Kolmnurk – Tartu kaasaegseim ärihoone
Tartu kesklinna piirile, Kastani ja Võru tänava ristmikule, kerkib silmapaistev viiekorruseline büroohoone Kastani Kolmnurk, kus on võimalus endale uus kodu leida vaid valitud Tartu ettevõtetel. Tegemist on tõelise pilgupüüdjaga, mille iga detail on põhjalikult läbi mõeldud – funktsionaalsus, mugavus ja kaasaegsus on ühendatud kolmnurkse disaini ja tumeda klaasfassaadiga.

Enimloetud

1
  • ST
Sisuturundus
  • 11.03.25, 16:06
Kastani Kolmnurk – Tartu kaasaegseim ärihoone
2
  • ST
Sisuturundus
  • 17.03.25, 12:19
Tallinna peatänav ärkab ellu ja koos sellega avanevad haruldased investeerimisvõimalused
3
Uudised
  • 28.02.25, 11:48
Kisub karmiks: 1. juulist on eluaseme ost priskelt tuhandeid kallim
Näitlik kalkulatsioon näitab, mis Sind, ostja ja Sind, müüja, ees ootab.
4
Uudised
  • 20.03.25, 09:56
Eestis sai esimene eluhoone LEED Gold rohesertifikaadi
5
Uudised
  • 18.03.25, 14:06
Luksus vanalinnas: värskes hotellis läks detailidesse 75 miljonit eurot
Fotod ja reportaaž
6
Uudised
  • 14.03.25, 06:45
Elukondlikul järelturul hakkab tehingute arv langema
Kodu omamist investeeringuks pidada ei saa, kuna investeering peaks kapitali kasvatama. Küll aga on kodu ostmisel selge säästmise ehk kapitali säilitamise funktsioon.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele