5. november 2010
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Arco Vara lohistab Swedi ja Tederit kohtute vahet

Eesti rikkaima ärimehe Hillar Tederi ja börsifirma Arco Vara luhtunud koostöö Ukrainas on päädinud närvesööva kohtusaagaga, mille võib hoobilt lõpetada üksnes kahe kange kokkulepe.

Arco Vara nõuab Tederilt tagasi enam kui 100 miljoni kroonist võlga. Võimalik kokkulepe on laual juba pikemat aega, ent ripub  juuksekarva otsas, sest kumbki pool ei soovi piisavalt teisele järele anda. Tederi sõnul on paari nädala küsimus, kas ta saab Arcoga kokkuleppele või mitte. Kindlasti ei paku Teder Arcole tagasi kogu võlga ehk 128 miljonit krooni, mille viimane kohtus välja võitles.

“Nõude väärtus on langenud. Kui Arco paari nädala jooksul meiega kokkuleppele ei saa, siis meid see nõue enam ei huvita!” teatab Teder.

Tüli on Arco initsiatiivil päädinud peaaegu aasta kestnud kohtusaagaga, kuhu on tiritud Tederile laenu andnud Swedbank, kohtutäitur Kristiina Feinman ja sundmüüki paisatud kinnistute uued omanikud.

Arco Vara jäi pika ninaga

Tüli põhjus on eelmise aasta lõpus toimunud enampakkumine, kus suurima võlausaldaja Swedbanki nõudmisel müüdi 225 miljoni krooniga Tederi firma Celia Crowd ainus vara – Tallinna südalinnas Admiraliteedi basseini ääres asuvad kinnistud. Arco Vara, kel tol hetkel polnud veel kaitstud nõuetki, jäi pika ninaga.

Tegelikult tõstis Swedbank laenu lihtsalt ühest taskust teise, sest enampakkumisel kinnistud ostnud Tederi tuttavatele kuuluv ehitusfirma sai ostuks üle 200 miljoni krooni laenu Swedbankist. Eelmise aasta lõpus oli kinnisvarasektorisse laenamine tabuteema. Ometigi oli Swedbank valmis ühele tundmatule ehitusfirmale andma hiigellaenu.

“Kui Swedbankil on valida toimiva või mittetoimiva laenu vahel, siis valime loomulikult toimiva laenu,” kommenteerib Swedbank.

Üllatav kokkulepe

Eriskummaline pilt avaneb enampakkumiselt kinnistud ostnud ärimeeste ja Swedbanki vahel sõlmitud notariaalsest lepingust. Kinnistute uus omanik DeltaMax Group on nõus tingimusega, et lisaks tema poolt Swedbankist võetud ja tulevikus võetavatele laenudele on äsja soetatud kinnistud tagatiseks ka kahele Hillar Tederi firmale juba sõlmitud ja tulevikus sõlmitavatele laenulepingutele. Need firmad on kinnistu eelmine omanik Celia Crowd ja Küprosel registreeritud Filgate Credit Enterprises.

Tõenäoliselt on pank end kaitsnud võimaliku enampakkumise tagasipööramise eest, mida Arco Vara tulihingeliselt nõuab, või on kinnistute sisuline omanik endiselt Teder.

“Tegemist oli Swedbanki seatud tingimustega ja pank ei olnud nõus neist loobuma,” kommenteerib DeltaMaxi üks omanik Aivar Nõu. Tema sõnul on äriplaanis arvestatud, et DeltaMax teenib kinnistute arendamisega piisava tulu, et hoolimata kõnealustest kokkulepetest kasumit teenida.

“Swedbankil oli vaja kinnistud löögi alt ära saada,” väidab Arco Vara üks suuromanik Hillar-Peeter Luitsalu nüüd, mil tal on taskus 128 miljoni kroonine kohtus kinnitatud nõue Tederi firma Celia Growd vastu.

Swedbank kommenteerib kohtuvaidlust pressiesindaja vahendusel: “Milles probleem, peaks küsima ikka hagejalt, kuid võib-olla illustreerib põhjusi, miks praeguseks selline olukord on tekkinud, mullu novembris Äripäevas Arco Vara juhi Lembit Tampere öeldu, et Arco Vara vaidleb pangaga, kuna muud pole teha.” Tampere iseloomustas selliste sõnadega pangas laenutingimuste üle kauplemist.

Kinnistutega seotud allikad väidavad, et kinnistute enampakkumise ainus pakkuja ja võitja maksis üle turuhinna. Näiteks tundis ostu vastu huvi ka ehitusfirma Skanska EMV, kes omab neljandikku kinnistutest, kuid ettevõtte juhi Andres Aaviku sõnul oli enampakkumise alghind liiga kõrge.

Vastupidisel arvamusel on Arco, kes on alghinna tõttu kohtusse läinud, väites, et see määrati liiga madal ja teisi võlausaldajaid kahjustav.

Mis on Arco motiiv?

Kirjeldatud sasipuntra osalised küsivad, miks Arco Vara üldse enampakkumise tühistamist soovib, kui Swedbank esimese järjekoha hüpoteegi pidajana on  eelisseisus.

“Kui enampakkumine tühistatakse, tühistub ka notariaalne leping ehk taastub enampakkumise-eelne olukord, kuid selle eripäraga, et laenuleping Swedbanki ja DeltaMaxi vahel ei ole tühistunud ning seega panga nõue Celia Crowdi vastu puudub, kuna pank on oma raha juba saanud,” põhjendab Arco Vara juriidilise osakonna juht Rainer Osanik.

Arco Vara haistab võimalust, et Swedbank võib saada iseenda heitest selili löödud.

Taust – Admiraliteedi basseini kinnistud* 2001. aastal ostsid Hillar Tederi Ühendatud Kapital (75%) ja Skanska EMV (25%) Tallinna linnalt magusad kinnistud südalinnas. 

* 2006. aastal saadi maadele kinnitatud detailplaneering, mis lubab 6,2 hektari suurusele maa-alale kakskümmend üks krunti, ehitusõiguse kuni 6korruseliste hoonete ehitamiseks (äripindadega mitme korteriga elamud, ärihooned, hotell, kohvik, alajaam). Lisaks teed avalikuks kasutuseks, kergliiklus- ja jalgteed ning linnaväljakud.* Seni pole maatükkidel koppa maasse löödud. Skanska EMV omab endiselt neljandikku kruntidest, Tederi osa müüdi eelmise aasta 16. detsembril enampakkumisel Deltamax Groupile, mille emafirma on Riverside OÜ.

Autor: Haldusuudised.ee

Jaga lugu
Kinnisvarauudised.ee toetajad:
Helen RootsKinnisvarauudised.ee juhtTel: 55 988 223
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51 990 655
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 58 361 474