22. veebruar 2011
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Pankrotihaldur nõuab Wolmreks Ehituse kahtlastele tehingutele erikontrolli

Kümnetele alltöövõtjatele miljoneid kroone võlgu jäänud Wolmreks Ehituse omanik ja juht Adu Haki on viimastel kuudel teinud kahtlaseid tehinguid, mis pankrotihalduri hinnangul vajavad erikontrolli.

Wolmreks Ehituse omanik Adu Haki on viimastel kuudel juhatuse liikme ja hiljem likvideerijana teinud firmas osavate näpuliigutustega puhta vuugi. Lisaks küsitavatele rahaülekannetele mõnede firmade arvele, on Haki ettevõttele kuulunud vara kirjutatud oma firma töötajate nimele.

„Oi, ei taha rääkida, aitäh,“ vastab Haki telefonis ja lõpetab kiirelt kõne.Äripäeva käsutuses on Wolmreks Ehituse ajutise pankrotihalduri Indrek Lepsoo koostatud aruanne firma majandustegevuse ja viimaste tehingute kohta, mis tekitavad hulganisti küsimusi. Lepsoo ütleb kohtule saadetud aruandes, et Adu Haki poolt tehtud tehingud vajavad erikontrolli audiitorite poolt.Ajutise pankrotihalduri hinnangul võib pärast pankroti väljakuulutamist tekkida Wolmreks Ehitusel võimalusi vara tagasivõitmisele.„Wolmreks Ehitus juhatus ja likvideerija on teinud mitmeid otsuseid ja tehinguid maksejõuetus olukorras, mis võivad olla käsitletavad raskete juhtimisvigadena, kuid kas püsiva maksejõuetuse on toonud kaasa kuriteo tunnustega teod või rasked juhtimisvead, saab anda lõpliku hinnangu peale erikontrolli läbiviimist,“ ütleb pankrotihaldur. Ta lisab, et täpsemalt tuleks selgitada riigihangetel tehtud pakkumusi ja ehitusobjektidel tehtud kulusid.Ajutine pankrotihaldur toob välja kuus tehingut, mis on toimunud mullu oktoobrist kuni tänavu jaanuari alguseni, mis vajavad täiendavat selgitamist.Kuni mullu oktoobrini kuulus Wolmreks Ehitusele pool ujuvmajasid tootvas Pakri Invest Halduses. Seejärel müüs Haki Wolmreks Ehituse 50% osaluse Pakri Investis 150 000 USA dollariga ehk 1,68 miljoni krooniga Soomes registreeritud firmale C Kalasatama OY. Ostuhinda pole tasutud, osalusele on lepinguga seatud pant. Samas on Wolmreks Ehitus selle nõude lugenud ebatõenäoliselt laekuvaks.Kuni mullu novembrini omas Wolmreks Ehitus osalust Wolmreks Constructionis, ent siis müüs Haki osaluse 20 000 krooniga firmale SKA Kapital. Ostuhind küll tasuti, kuid tol firmal puudub majandusaasta aruande järgi igasugune tegevus. SKA Kapital loodi alles mullu oktoobris advokaadifirma Ehasoo&Partnerid poolt ning selle aadressiks on äriregistris märgitud Wolmreks Ehituse kontor Spordi tänav 7 Tallinnas. Mullu novembris on firma omanikuks saanud Wolmreksi töötaja, eelarve spetsialist Lauri Mäe.Mullu detsembris müüs Haki Wolmreks Ehituse nimel olnud sõiduauto Mercedes Benz Sprinteri 231 824 krooniga firmale Vanalinna Ehitus. Väidetavalt oli tegu Hakile kuuluva Merkton Ehituse kohutuste ning Wolmreks Ehituse poolt antud garantii katteks oleva tehinguga.Paar päeva hiljem müüs Haki firmale Järve Raadiokaubad maha ka teise sõiduauto, Wolmreks Ehitusele kuulunud 2008. aasta Volvo C70 müügihinnaks oli vaid 100 000 krooni. Kummalisel kombel oli autole tehtud Eurost Auto poolt hindamisakt summas 115 000 krooni. Samas ütleb pankrotihaldur, et ehkki auto tehniline seisukord on talle teadmata, jäävad automüügiportaali andmetel sellise auto hinnad vahemikku 22 370-25 500 eurot (350 000-400 000 krooni). Auto uue omaniku, Järve Raadiokaubad omanik on Gunnar Aps. See firma pole mitmel aastal esitanud majandusaasta aruannet, ettevõttel on riigi ees 17. veebruari seisuga üle 22 000 euro ehk üle 344 000 krooni suurune maksuvõlg.

Kummalisi tehinguid on teinud Haki ka kinnisvaraga. Näiteks mullu novembris müüs Haki firmale kuulunud 70 ruutmeetrise korteri Tallinnas kesklinnas Liivalaia tänaval oma firma töötajale Marko Pottsepale kõigest 100 000 krooniga.

Praegu on korteri omanikeks kinnisturegistri andmetel Asso ja Mari Kivi.Selle aasta jaanuari alguses on Haki kavala lükke teinud ka firmale kuulunud ligi 800 ruutmeetrise elamu-ja ärimaaga Pärnu linnas Riia maantee 23/25.Vaid kaks päeva pärast Haki esitatud Wolmreks Ehituse pankrotiavaldust Harju Maakohtule ja 5 päeva enne ajutise pankrotihalduri nimetamist, on kantud kinnisturegistris üle 52 000 euro ehk ligi 900 000 kroonine hüpoteek Festra Ehitus kasuks. Saaremaal tegutseva ehitusfirma Festra Ehitus omanik on Argo Liiv.Adu Haki elukaaslase, Wolmreks Ehituses raamatupidajana töötanud Merle Punga nimel oli nende elumaja Rae vallas Karla külas Atleedi teel, mis mullu novembris on kirjutatud Lea Punga nimele. Alltöövõtjate info kohaselt on Lea Pung Merle Punga ema. Kinnistusregistri andmetel on aga isiklik kasutusõigus sel kinnistul seatud Haki ja Merle Punga kasuks. Sama on tehtud Merle Punga nimel oleva 68 hektarilise  maaga Luunja vallas Sirgumetsa külas, mis on samuti läinud mullu detsembris Lea Punga nimele. Kinnistule on seatud 200 000 kroonine kohtulik hüpoteek ARuudu kasuks, mis oli üks alltöövõtja, kellele Wolmreks Ehitus töö eest võlgu jäi ning kes asja kohtusse andis.4. novembril algatas Põhja ringkonnaprokuratuur Wolmreks Ehitusega seoses kriminaalasja kelmuse paragrahvi alusel. Varem Keskerakonda kuulunud Adu Hakile kuuluvad firmad Wolmreks Ehitus ja Kristiine Ehitus jäid kümnetele alltöövõtjatele võlgu miljoneid kroone  erinevatel riigihanke objektidel, sh Pärnu lastekodus ja Pärnu kutsehariduskeskuse ehitusel, mida rahastati Euroopa Liidu kaudu. Petuskeem seisnes selles, et lepingud alltöövõtjatega sõlmis mitte peatöövõtja, vaid samadele omanikele kuulunud vahefirma Merkton Ehitus.

Israel: Haki tegevuses on kuritegelikke jooniWolmreks Ehituse endise juhatuse liikme Olavi Israel leiab, et Wolmreksi juhi Adu Haki ja tema elukaaslase, raamatupidaja Merle Punga tegevuses on kuritegelikke ilminguid, mistõttu peab ta erikontrolli läbiviimist igati teretulnuks.

„Väga hea, et pankrotihaldur seda nõuab, siis saavad asjad selgemaks,“ ütleb ta. Israeli möönis, et andis ettevõtte juhina välja mullu sügisel alltöövõtjatele, kes hakkasid neile laekumata raha tõttu häält tõstma, hulganisti garantiikirju. Ta ütleb, et tegutses raamatupidamisandmete põhjal, mille numbrite järgi oleks pidanud firma õitsema nagu lill.„Wolmreksi seis oli numbrite järgi hea. Töötasime nende andmete järgi, kuid need võisid olla ka valed, “ ütles Israel. Ta lisab, et on dokumendid uurijatele edasi andnud. Israelil ise vaidleb Wolmreks Ehitusega töövaidluskomisjonis, saamata jäänud palganõue on 150 000 krooni.„See oli Haki strateegia: kui läheb, siis mingu juba kõik. Tänaseks on Wolmreks kõik vara firmast välja kantinud. Israel lisab, et pole Hakiga enam kohtunud. „Kui ma peaksin temaga kokku saama, pole kindel, kas suudaksin end talitseda.“

Alltöövõtja: seda oli arvata„Seda oligi arvata, et vara firmast ära kanditakse,“ ütleb Hertsog Consult juht Kaido Kaljumäe. Ta usub, et uurimine võtab Haki tehingud luubi alla ning ühtlasi selgitatakse, kas need on olnud seaduspärased.

„See, et vara hakatakse kantima oli asjade loomulik käik. Viimasel kohtumisel Adu Hakiga ütles ta mulle selgelt, et peab korteri kiiresti tütre nimele tegema, muidu võetakse see ka käest ära.“Haki firma Merkton ehitus jäi neile võlgu ligi 200 000 krooni.

Alltöövõtjad, kellele Haki erinevatel riigihankeobjektidel võlgu jäi, on Adu Hakile mitmeid kordi helistanud ning mees on teatanud, et viibib Soomes.

Endised alltöövõtjad, kellele Haki miljoneid kroone võlgu jäi kahtlustavad, et Haki tegutseb ehitusettevõtjana Soomes edasi firma Pakri Invest Halduse all. Pakri Invest Halduse omanik on Soomes tegutsev C Kalasatama OY ning see firma on seotud ehitusärimees Raul Rannaga. Wolmreks Ehitus oli Pakri Invest Halduses osanik ja Adu Haki juhatuse liige kuni mullu oktoobrini.Wolmreks Ehitus kirjutas oma 2009. aasta majandusaasta aruandes, et omandas 50% ujuvmajasid tootvas firmas Pakri Invest. Too firma sai Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuselt 2,5 miljonit krooni eksporditoetust. Esimene näidismaja valmis mullu suvel, aasta lõpus käivitus suur projekt Helsingi kalasadamas, mille tarvis loodi bränd Seahome.Pakri Invest Haldus on saanud EASilt toetust kahel korral. 2009. aastal sai Pakri Invest ujuvlinna projekteerimiseks Helsingi kalasadama piirkonda 3195 eurot ehk ligi 50 000 krooni, 2010. aastal ekspordiplaani elluviimiseks ligi 320 000 eurot ehk ligi 5 miljonit krooni.

Adu Haki ja tema ettevõtete võlad:Wolmreks Ehitus (omanik Adu Haki)

Wolmreks Ehitusel on 100 miljoni krooni suuruse käibe juures kahjum kokku 1,9 mln eurot ehk ligi 30 mln krooni, kohustused 1,7 mln eurot ehk ligi 27 mln krooni.Firmal on varasid 200 000 euro väärtuses.Märkimisväärse osa kahjumist moodustavad „muud ärikulud“, mis on tingitud tasaarveldustest Wolmreks Ehituse, Kristiine Ehituse, Merkton Ehituse ja Arco Ehituse vahel. 2010. aasta lõpus on tehtud tasaarveldusi 11,5 miljoni krooni ulatuses.2010. aasta sügisel, kui ettevõtte juhtkond pidi teadlik olema firma kehvast majandusseisust väljastas Wolmreks Ehitus (selle juht Olavi Israel) garantiikirju võlausaldajatele kokku summas 487 846 krooni eest, et nood jätkaksid oma töö tegemist erinevatel objektidel. Novembri alguses kinnitas Israel, et Wolmreksil pole alltöövõtja ees võlgu. Kuu aega hiljem võttis firma juhtimise üle Haki ning algas likvideerimine.Merkton Ehitus (omanik Adu Haki)Kohustusi kokku 19,7 mln krVõlgnevused on kokku üle poolesajale ettevõttele alates summadest 36 000 krooni ning ulatudes 3,8 miljoni kroonini.100 miljoni krooni suuruse käibe juures teenis 10 miljonit krooni kahjumit, omavahendid ja põhivara puudub.Mõlema ettevõtte puhul on pankrotihaldurite hinnangul pankrot vältimatu.allikas: pankrotihalduri aruanne

Merkton Ehitus (omanikud kuni 2010. aasta oktoobrini Adu Haki ja Merle Pung, seejärel likvideerija Silver Eensaar ja firma Resonet)

 

Autor: Haldusuudised.ee

Kinnisvarauudised.ee toetajad:
Teeli RemmelgKinnisvarauudised.ee juhtTel: 51 23 770
Siim SultsonReporter-toimetaja Tel: 53 330 651
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51 990 655
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 58 361 474