Autor: Juuli Laanemets • 30. jaanuar 2014
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

B-energiaklassi maja seab uue standardi

Merkol Tartul valmisid kõrge B-klassi energiamärgisega kortermajad. Tartu vallas on B-klass vaid ühel hoonel, ent ettevõte tahab selle edaspidi muuta uute korteriarenduste puhul standardiks.

“Pärna alleel valminud kortermajade puhul pidasime oluliseks tõsta hoonete energiasäästlikkust: Selleks parendasime ventilatsioonisüsteeme ning kasutasime kvaliteetseid soojapidavaid avatäiteid,” sõnas Merko Tartu projektidirektor Juhan Varik. “Peame ka järgnevate arenduste korral eesmärgiks vähemalt B-energiaklassi. Vähemaga me arendajana enam leppida ei taha ning loodetavasti ei lepi ka kinnisvara soetajad.”

Hoonete energiamärgise dokument näitab energiatõhususe taset, kus on näha kütmisele, valgustusele, vee soojendamisele ja muuks kuluv energia. Mida madalama energiaklassiga on hoone, seda suuremad on igakuised kommunaalkulud ning ka edaspidised investeeringud.

Merko soovitab koduostjatel viia end energiaklassi teemaga kurssi ning hea võimalus selleks on Tehnilise Järelvalve Ameti möödunud aasta lõpus alustatud kampaania “Vahel on märgil vahe”. Ameti ehitus- ja elektriosakonna juhataja Ahto Tuulingu sõnul on teavituskampaania eesmärgiks tõsta inimeste teadlikkust hoonete energiamärgise olulisusest ja kasuteguritest.

“Lisaks pidasime oluliseks teavitada inimesi sellest, et hoone tasu eest võõrandamise või kasutusse andmise kuulutus peab kohustusliku teabena sisaldama energiamärgise andmetest vähemalt energiatõhususarvu või kaalutud energia erikasutust ja sellele vastavat klassi”, sõnas Tuuling. “Samuti peab hoone üürileandja või müüja võimaldama hoone tasulisel võõrandamisel või kasutusse andmisel lepingu sõlmimisest huvitatud isikul energiamärgisega tutvuda.”

Tuulingu sõnul on hoone energiamärgis ning sellel kajastuv energiatõhususarvu klass muutumas üha suuremaks müügiargumendiks, mistõttu on nii arendajate kui ka projekteerijate huvi saavutada optimaalselt parim energiaklass. Energiamärgis on kohustuslik kõikidele hoonetele, mis on projekteeritud alates 2009. aastast. Uute hoonete korral väljastab energiamärgise projekteerija, enne kehtestatud tähtaega ehitatud hoonete puhul saab energiamärgise energiaauditi läbimisel, mille viivad läbi vastavad spetsialistid. Hoonele või selle osale väljastatud energiamärgis kehtib 10 aastat. Hoonete energiamärgise andmed on avalikud ning neid saab vaadata riiklikust ehitisregistrist www.ehr.ee .

Liitu Kinnisvarauudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Kinnisvarauudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Siim SultsonKinnisvarauudised.ee juhtTel: 53330 651
Teeli RemmelgEhitusvaldkonna juhtTel: 5123 770
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51990 655
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 58361 474