31 jaanuar 2017

Mida peab teadma kinnisvaratehingu käibemaksust?

Teatud juhtudel ei saa ostja kinnisvaralt sisendkäibemaksu tagasi küsida.  Foto: Pixabay

Käibemaksu lisamisel kinnisvara ostu-müügi summale ja sisendkäibemaksu tagasisaamisel kujuneb määravaks vabatahtliku maksustamise teade, mis võib meenuda alles tänu notari meeldetuletusele.

Kinnisasja käive tekib sageli mitu päeva hiljem, kui osapooled notari juures ostu-müügilepingu sõlmisid. Kui ostja maksab raha notari deposiitkontole, ei saa seda lugeda veel raha laekumiseks müüjale. Ja kui pooled lepivad kokku, et müüdava vara võtmed antakse üle alles pärast raha laekumist, võib vabalt juhtuda, et notar kannab oma kontolt raha müüjale üle hiljem ja seega tekib ka kauba käive sellevõrra hiljem.

Käibemaksuseaduses § 16 lg 3 p 2 sätestatud regulatsiooni kohaselt toob vabatahtlikust maksustamisest teavitamata jätmine ostjale kaasa sisendkäibemaksu mahaarvamise keelu. Praktikas tähendab see seda, et kui maksumaksja lisab maksuvaba kinnistu müügile vabatahtlikult käibemaksu ega informeeri sellest õigeaegselt maksuhaldurit, tuleb tal müügikäibemaks riigile ikka tasuda, aga ostjal puudub sisendkäibemaksu mahaarvamise õigus.

Nii saab riik müüja käest käibemaksu, kuid ostjale seda ei tagastata. Seadus ei täpsusta samas, mitu minutit enne allkirjade panekut ja mis moodi peab maksuhaldurile teate saatma. Tähtis on vaid, et see oleks tehtud kirjalikult.

Loe lähemalt Raamatupidaja.ee-st.

Jaga lugu:
KINNISVARA UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad kinnisvarauudised igal nädalal enda postkasti.

Kinnisvara.ee toetajad:

Eva Kiisler
Eva KiislerEhitusväljaannete juhtTel: 56 600 050
Sandra Malvik
Sandra MalvikEhituse ja kinnisvara konverentside korraldajaTel: 58 552 554
Kristi Kool
Kristi KoolKinnisvarauudised.ee toimetajaTel: 53 003 098
Rivo Habakuk
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 56 861 806