Autor: Tõnu Toompark • 31. märts 2017

Nõuanne: millal eluasemelaenu intressimäära fikseerida?

Autor: Pixabay

Laenuvõtjal on mõistlik kaaluda intressimäära fikseerimist eelkõige laenulepingut sõlmides ja tagasimaksetega alustades, kui intressimäär mõjutab laenumakse kogusummat rohkem.

Pealegi on laenuperioodi alguses laenu tagastamine sageli raskem kui hilisematel aastatel, mil inflatsioon ja loodetavasti ka sissetulekute suurenemine on aidanud laenu teenindamist hõlbustada.

Laenu intressimäär tasub fikseerida ka juhul, kui laenaja usub, et fikseeringu perioodil võib baasintressimäär tõusta. Siin peab laenuvõtja muidugi teadma, et pankuridki teevad prognoose. Selles mängus absoluutseks võitjaks jääda on pigem õnnelik juhus kui reegel.

Enamasti ei tasu intressimäära fikseerida olukorras, kus laenumakse ei ole laenuvõtja jaoks koormav ja makse suuruse püsimise kindlus ei ole ka väga oluline. Enamasti on muutuv intressimäär ikkagi fikseeritud intressimääraast madalam, st muutuva intressi puhul on pikema perioodi summaarne intressikulu laenuvõtja jaoks väiksem.

Intressimäära fikseerimist ei tasu ette võtta ka siis, kui laenuvõtja plaanib koduvahetust ehk olemasoleva eluasemelaenu ennetähtaegset lõpetamist. Fikseeritud intressimääraga eluasemelaenu lepingu lõpetamine on oluliselt kallim kui muutuva intressimääraga laenulepingu lõpetamine.

Loe pikemalt nii eeltoodud kui muudest nõuannetest käsiraamatust „NÕUANDED KODUOSTJALE"mille autor on kinnisvarakonsultant Tõnu Toompark. Käsiraamatu saad osta Kinnisvarakooli raamatupoest.

 

Jaga lugu
Kinnisvarauudised.ee toetajad:
Helen RootsKinnisvarauudised.ee juhtTel: 55 988 223
Sandra MalvikEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 58 552 554
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 56 861 806