Valmis esimene 110V elektriliin

Elektriliin
Kaader uut elektriliini tutvustavast videost

Detsembris valmis Elektrilevil esimene 110 kV pingel elektriliin, mis parandab varustuskindlust Kehra ja Kose vahel ning võimaldab koormust kasvatada.

Investeeringu maht 27 kilomeetrile ulatus 1,1 miljoni euroni. Ehitatud liini piirkonnas paraneb mahukate investeeringute tõttu elektrivarustus nii Kose kui ka Kehra elanikele, lisaks ka kohalikele ettevõtetele, millest suurimad on Klaasimeister AS ning Horizon Tselluloosi ja Paberi AS.

Elektrilevi ehituse osakonna juht Kristo Külljastinen ütles, et Kehra-Kose 110 kV liini kasutusele võtmine oli Elektrilevi jaoks ajaloolise tähtsusega sündmus. „110 kV pingel töötav liin on Eestis jaotusvõrgu haldusalast reeglina väljas, kuid Euroopa mõistes tavapärane. Näeme, et saaksime veelgi vähendada võrgukadusid ning täiustada võrgu operatiivset juhtimist, kui võtame suure koormusega võrgu osades kasutusele 110 kilovoldisel pingel töötavaid liine.“

Valdav osa Elektrilevi liinidest on madal- ja keskpingel ehk 0,4 kV-35 kV. Kuid 35 kV pingel talitavad liinid ei ole jaotusvõrgu arengu seiskohast perspektiivsed ning nende hooldus muutub aasta-aastalt kulukamaks. Euroopa riikides haldab valdav osa jaotusvõrke ka 110kV liine. Elektrilevi tulevikuplaanides on seniste 35 kV liinide asemel rajada 110kV liinid.

Kõrgema pingega liinide kõige olulisem eelis kesk- ja madalpinge liinide ees on madalamad tehnilised võrgukaod ja võimalus viia elektrit sama liini abil kaugemale. Miinuseks on kallim ehitushind ja laiem kaitsevöönd, mis seab teatavad piirangud investeeringute realiseerimisele.

Elektrilevi on suurim jaotusvõrguettevõte Eestis ning haldab ligikaudu 61 000 kilomeetrit elektriliine ja 24 000 alajaama.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Kinnisvarauudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Uudised