Iga ehitamise puhul peab olema valmis ka aastate pärast puuduse ilmnemisel sellega tegelemiseks. Ehituses puuduste esinemisel on ehitaja ja ehitustööde tellija vahelise vaidluse nurgakiviks korras ehitusdokumentatsioon. Raine Eenma, RAILEX Õigusbüroo jurist ja Ahto Kuuseok, ehitusinsener harutavad lahti ehitustööde tellijate ja ehitajate riske.

- "Üle nurga laskmine võib kaasa tuua mahuka kuid perspektiivitu kohtuvaidluse," ütleb Raine Eenma, RAILEX Õigusbüroo jurist. Foto: erakogu.
Summad on suured, seega kaotus kohtus või trahvid võivad ükskõik millise osapoole jaoks olla saatusliku tagajärjega ning see viib ka kõigi osapoolte emotsioonid alati lakke. Seetõttu on ehitaja ja ehitustööde tellija, arendaja, hilisem omanik või kasutaja vaidluse korral alati eriarvamusel selles, et mis ja kuidas kõik toimus. Ainus viis, kuidas oma õigus selles olukorras maksma panna on korras ehitusdokumentatsioon.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Juba 2015. a kadus koos uue ehitusseadustiku jõustumisega seadusest tuleneva ehitise garantii nõue. Paraku tuleb see siiski paljudele üllatusena. Kuna teadlikkus garantii iseärasustest on vähene, siis käsitleb Advokaadibüroo ALTERNA vandeadvokaat ja partner Siret Siilbek töövõtugarantii küsimusi lähemalt.
Üha rohkem ostjaid ja investoreid hindab tänapäeva kinnisvara puhul lisaks asukohale ja ruutmeetritele ka hoone jätkusuutlikkust, energiatõhusust, elukeskkonna kvaliteeti ja mugavust. Üks peamisi kvaliteedi ja jätkusuutlikkuse sümboleid on rohesertifitseerimine. LEED-sertifikaat – maailmas üks tunnustatumaid rohehoonete kvaliteedimärke – on Põhjamaades juba tavapraktika.