Laugus: uusarenduste suuremat hinnalangust ei tulegi
Uusarenduste hinnalangust sisuliselt toimunud pole, arendajad on otsustanud ära oodata kui inflatsioon oma töö teeb. Vanade korterite hinnad tipust on 20-30% alla tulnud ja ostjatel on praegu võimalus oma tingimusi dikteerida.
Kinnisvarabüroo Uus Maa juht Jaanus Laugus märgib, et edasine kinnisvaraturu suund sõltub laenuintressidest (Foto: Uus Maa Kinnisvarabüroo).
Kinnisvarabüroo Uus Maa juhi Jaanus Lauguse kinnitusel määravad praegu ostjad turgu ja müüjad on paindlikud. “Statistilise täpsusega selgub see alles tulevikus, aga teise ringi korterite turupõhi paistab lähedal või on tõenäoliselt juba käes. Hind on praegu kõige olulisem tegur ja alla kümne aasta vanuste majade korterid hinnaklassis 3000-4000 eurot ruutmeetri kohta leiavad kiiresti ostja. Sellises hinnavahemikus on tihti ostuhuvilisi rohkem ja tuleb ette isegi ülepakkumisi,“ rääkis Laugus.
Aastatagusest oluliselt kõrgema intressiga tuleb harjuda, teine asi on, kui kaua see kestab ja mis sellest edasi saab. Aina selgemalt omandavad piirjooni investeerimist väärivad kinnisvarad - pilt võib olla üsna värvikas.
Kallid uusarendused suunavad kinnisvarahuviliste tähelepanu järjest enam järelturu poole. Lisakinnisvarast raha väljavõtmine kogub hoogu. Eksperdid osutavad nõutava kinnisvara täpsematele parameetritele ja populaarseimatele piirkondadele.
Järgmine poolaasta on elamispindade turul aktiivsem, kui eelnenud kuus kuud või siis hoopis: peale kevadist aktiveerumist jääb turg poolpassiivselt tiksuma. Igatahes - üüriturg paistab lähema poolaasta jooksul hoogu koguvat, liiati noolitakse aina enam eramuid, suvilaid ja talusid.
Üks suurimaid väljakutseid, millega korteriühistud ja ettevõtted tihti kokku puutuvad, on hoonete tehnosüsteemide järjepidev hooldamine. Hoonetes on sageli väga palju erinevaid ning vajalikke süsteeme – küttesüsteemid, ventilatsioon, vesi ja kanalisatsioon –, mille kõikide regulaarne kontrollimine, hooldamine ja parendamine on tõrgete vältimiseks äärmiselt oluline.