Tõenäoliselt on Eesti majandus praeguseks põhja ära katsunud ja tulevikuväljavaade on paranemas, kinnitab Luminori Baltikumi eraisikute panganduse juht Tanel Rebane.
- Luminori Baltikumi eraisikute panganduse juht Tanel Rebane prognoosib eluasemeturu arenguid (Foto: Luminor).
Oktoobris tehti Tallinna korterite järelturul 730 korteri ostu-müügitehingut, mis tähendab viimase 2,5 aasta tehingurohkeimat kuud. See näitaja on sarnases suurusjärgus 2021. aasta igakuiste numbritega ehk ajaga, mil kinnisvaraturg veel väga aktiivne oli. Kas tegu oli pelgalt erandliku kuuga või on õitseng Eesti kinnisvaraturule naasmas, selgitab Luminori Baltikumi eraisikute panganduse juht Tanel Rebane.
Seotud lood
Aasta 2024 hakkab varsti lõppema, aasta algul loodetud kinnisvaraturu ja terve sektori hoogsast elavnemisest ei ole saanud asja. See on kui sool selle sektori möödunud aasta-kahe haavadele. Numbrid ei anna armu, asjaosaliste kommentaarid kumavad läbi.
Kinnisvaramüüjad pole viimastel majanduse mitte kõige parematel aastatel tahtnud pakkumiste hindu allapoole lasta, mis võiks ostjate jaoks kinnisvara soetamise taskukohasemaks teha, kirjutab kinnisvaranalüütik Tõnu Toompark.
Kui sa ostad kodu A-klassi majja, siis kampaania käigus võid aastaks-kaheks saada nullmarginaali ja tasudagi ainult Euribori ja midagi pole öelda – see 1-1,5% säästu korteriturul toimib, märgib kommentaaris Kinnisvarauudistele LVM Kinnisvara tegevjuht Ingmar Saksing.
Eluasemeturul loodetud ja oodatud teise poolaasta tõus, paistab, on ära jäänud. Teisalt on olukord hetkel üsna stabiilne - hea seegi. Kuid muutused koputavad uksele.
Ligi 15 aastat tegutsenud Maasoojus OÜ on kütte- ja ventilatsioonisüsteeme paigaldanud sadadesse kodudesse ja kontoritesse. Et tõestada nii endale kui ka klientidele heade süsteemide tõhusust, ehitas ettevõte mõned aastad tagasi Jürisse 440 ruutmeetri suuruse kontori- ja laohoone, mille küttele, jahutusele ja soojaveetootmisele vajalik elektrikulu kokku on aastas vaid 4500 kWh.