• 20.02.08, 07:43
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Buumiaja korterid lähevad üha tihedamini haamri alla

Pangad annavad kohtutäituritele müügiks aina rohkem kinnisvarabuumi ajal ostetud kortereid, oma võimeid on üle hinnanud just noored pered ja ka üksikud kahekümnendates eluaastates inimesed.
Tartu kohtutäiturid Reet Rosenthal ja Oksana Kutšmei kinnitavad, et pangad annavad neile sissenõudmiseks järjest rohkem eluasemelaene ja tagatiseks on mõistagi seesama eluase, kirjutas Tartu Postimees. Rosenthali sõnul satuvad tema kätte sundmüügiks nii uued kui vanad korterid.
«Aasta algusest tuleb järjest rohkem nõudeid seoses eluasemelaenulepingu ennetähtaegse lõpetamisega,» lausus ta. «Neli-viis sellist nõuet kuus tuleb praegu täitmiseks juurde.» Mullu samal ajal olid sellised eluasemelaenu lepingute lõpetamised tema sõnul väga erandlikud, aga praegu on tegu selgelt kasvava trendiga.
Praegu on Rosenthali sõnul hästi, kui kohtutäitur teenib 2005. aastal või 2006. aastal 1,6 miljoni krooniga ostetud uue korteri eest enampakkumise käigus 800 000 – 900 000 krooni. Kui korteri müügist saadud summast ei piisa laenujäägi tasumiseks, lähevad müüki ka lisatagatised, milleks on sageli vanemate eluase.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Kui lisatagatisi ei ole, pöördub pank ülejäägi kättesaamiseks kohtu poole. «Pangal on õigus seda võlajääki kohtu kaudu nõuda,» lausus Rosenthal. «Kõige kurvem variant ongi see, kui inimesel müüakse eluase ja tal jääb näiteks ligi poole miljoni kroonine võlgnevus panga ees veel üles.» Ka sellised näited on Rosenthali praktikast juba olemas.
Eluasemelaenude makseraskustega jõuavad kohtutäituri hoole alla eelkõige noored pered. «Nii näiteks on ühel pereliikmetest kadunud töökoht või siis on pereliige seoses lapse sünnitamisega koju jäänud ja seega ka üks töötasu kadunud,» lausus ta. Laenujääk, mida pank Rosenthali abil sisse kasseerib, jääb enamasti 1-2 miljoni krooni vahemikku.
Kutšmei juurde jõudnud eluasemelaenude võtjad on samuti noored pered või siis noored üksikud inimesed. «Nad on veidi üle 20 aasta vanad ja töötanud lühikest aega hea palgaga,» lausus ta. «Siis nad ostavadki korteri ja pandivad lisatagatisena oma vanemate eluaseme.»
Autor: Haldusuudised.ee

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 19.05.25, 15:00
Millerhawk vähendas hoone süsiniku jalajälge kolmandiku võrra – ilma lisakuluta
Elutsükli analüüs (LCA) on tööriist, mis aitab hinnata hoone keskkonnamõju selle „sünnist surmani“ – alates toormaterjalide kaevandamisest kuni lammutamise ja taaskasutuseni. Ehituses tähendab see näiteks seda, millist mõju avaldab betooni, terase või isolatsioonimaterjalide tootmine, transport, paigaldus ja hilisem hooldus meie kliimale.

Enimloetud

1
Suur lugu
  • 18.06.25, 11:26
Vaevast vabaks: büroopindade segmendis on alanud uus trend
Senisest veelgi rohkem betooni, terast, klaasi ja klantsi ei muuda pilti paremaks. Asjaosaline - vaata, et Sa uuest trendist maha ei jää!
2
Uudised
  • 30.06.25, 13:45
EKE hakkab rajama Hipodroomile oma ärikvartalit
Ehitustöödega alustatakse kohe
3
Suur lugu
  • 27.06.25, 06:30
Kinnitage turvarihmad - Eesti kinnisvaraarendus hakkab nihestuma
See teema puudutab aina enam eluasemeid, nende kättesaadavust ja linnaruumi. Rida nimekaid eksperte võtab olukorra osadeks
4
Uudised
  • 30.06.25, 10:20
Colliers ja What If aitavad toidutootjal luua Loo keskust
5
Uudised
  • 27.06.25, 08:45
Esinduslik GALERII: Hans H. Luik sai Pirita arenduse valmis
Vaata, kes kõik seal olid ja mida nad tegid
6
  • ST
Sisuturundus
  • 25.06.25, 10:39
4 sisekujundusnippi poeomanikele: hästi kujundatud pood tagab parema ostuelamuse

Hetkel kuum

Senisest veelgi rohkem betooni, terast, klaasi ja klantsi ei muuda pilti paremaks. Vaja on tundlikumat kvaliteeti ja avatumat vaadet.
Suur lugu
  • 27.06.25, 06:30
Kinnitage turvarihmad - Eesti kinnisvaraarendus hakkab nihestuma
See teema puudutab aina enam eluasemeid, nende kättesaadavust ja linnaruumi. Rida nimekaid eksperte võtab olukorra osadeks
Hans H. Luik.
Uudised
  • 27.06.25, 08:45
Esinduslik GALERII: Hans H. Luik sai Pirita arenduse valmis
Vaata, kes kõik seal olid ja mida nad tegid
US Real Estate’i Rotermanni ja Artiuse ärijuht Julius Stokas (Foto: US Ral Estate).
Uudised
  • 27.06.25, 12:12
Ärikinnisvaraturult on kadunud fikseeritud üürilepingud
https://www.kinnisvarauudised.ee/raadio/episood/arikinnisvaraturult-on-kadunud-viieks-aastaks-fikseeritud-uurilepingud
Nõustamisbüroo Colliers partner Margus Tinno analüüsib büroohoonete ja ärilinnakute väljavaateid.
Uudised
  • 25.06.25, 06:45
Lahendused büroohoonete saatusele pakub elu ise
Vaata, mis on pikaajalise edu peamised võtmetegurid ja millal tuleb hakata büroohooneid lammutama.
Pindi Kinnisvara müügipartner Peep Sooman.
Uudised
  • 25.06.25, 10:13
Konkreetne märk, et korteriturg on juba taastumisfaasis
Marienholmi I etapi avamine.
Uudised
  • 25.06.25, 09:00
Noobel GALERII: Scandium sai Marienholmi I etapi valmis
Vaata, mis seal toimus ja kes kõik seal kohal olid!
Eesti Arhitektide Liidu president Aet Ader ja Reterra Estate tegevjuht Reigo Randmets (Fotod: Raul Mee ja Andras Kralla).
Uudised
  • 26.06.25, 13:00
Omavalitsustel puudub linnaruumi arendamiseks visioon
Ader: linn ei peaks andma maad ära kopikate eest
Uus võimalik muudatus ei tohiks mõjutada objektide kohapealset turvalisust. Hoone omanik või valdaja saab väga palju selleks ära teha, et tulekahjusid ennetada ja oma inimeste teadlikkust tõsta, kui signaal läheb päriselt tööle.
  • ST
Sisuturundus
  • 18.06.25, 14:49
Tuleohutuseksperdid 112 häireedastuse muudatusest: päästeauto automaatne kohalesõitmine ei tohi mõjutada meie vara üldist ohutust
Vaata veebihommikut järele!

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele