Reedeks oli nafta hind kukkunud tagasi 2005nda aasta veebruarikuu tasemele, alla 50 dollari piiri barrelist, mis viib meid ajas tagasi pea 4 aastat. Langus juulikuust on olnud 4,5 korda kiirem, kui kindla trendiga tõus 2007nda aasta jaanuarist, mil barrelihind ületas veidi 50 dollarit. Korrektsioon on väga kiire.
Majanduskasvude ajal möödunud aastatel, mil tulevikku nähti päikeselisena, polnud kütusehindade tõus inimeste jaoks veel nii rusuv, kuigi tarbimine USAs – maailma suurimal naftatarbijal – hakkas vaikselt langema juba 2007nda aasta teises ja kolmandas kvartalis. Just siis, kui nafta hind oma tõelist jõudu näitama hakkas. See tähendab, et mullil polnud nii võimsaks kasvuks erilist fundamentaalset alust.
Nüüd on nõudlus teisel pool Suurt Lompi järsult vähenenud, Energy Information Administration (EIA) andmetel aastaga umbes miljoni barreli võrra päevas, ainuüksi selle aasta esimese kümne kuu jooksul 5,2 protsenti. Nõudluse kukkumine on suurim alates ´80ndate algusest.
Kuna majandusolukord on üha kehvenev ja sissetulekute trend vähenev, on majandustegelased ennustanud nõudluse negatiivset kasvu veel paljudeks kuudeks. Philip Verleger, kes töötas valitsuse juures president Jimmy Carteri võimuaegadel ´70ndate lõpus, ei välistaks nõudluse vähenemist isegi nelja järgneva aasta jooksul.
Loe pikemalt esmaspäeva Äripäevast.
Autor: Haldusuudised.ee