• 23.04.15, 12:54
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Domus Kinnisvara kommentaar Vuti tänava maja skandaalile

Domus Kinnsivara juhatuse liikme Ingvar Allekandi sõnul toimis maakler lähtuvalt oma kliendi huvidest ning täitis oma lepingulisi kohustusi maja müüja ees.
Oma kommentaaris kirjutab Ingvar Allekand järgmist:
Kui ostjal puudub finantseeringu osas selgus, siis ei ole õige maakleri poolt broneerimislepingu „pealesurumine“. Iga kinnisvaratehing on aga eriline ning maakler peab suutma otsustada, mis konkreetsel juhul mõistlik on. Maakler toimis käesoleval juhul oma kliendi huvides ning täitis oma lepingulisi kohustusi.
Nagu käesolev lugu ilmekalt näitab, siis on Eesti kinnisvaraturul broneerimislepingu järele reaalne vajadus olemas. Kahjuks ei ole see küsimus seaduse tasemel piisavalt reguleeritud ning praegune turupraktika püüab pigem lähtuda Riigikohtu lahenditest. Neist lähtuvalt ei saa broneerimiskokkuleppega kohustada ostjat ostma või müüjat müüma. Küll aga on võimalik pooltel leppida kokku, et müüja loobub mingiks perioodiks müügitegevustest ning ostuhuviline tasub selle eest müüjale mõistliku summa. Seetõttu peab ostja arvestama, et broneerimistasu tagasisaamine on äärmiselt ebatõenäoline. 

Artikkel jätkub pärast reklaami

Kogu loo ilmestamiseks toon mõned näited võimalike muude stsenaariumite kohta:
1. Perekond Kõu oleks teatanud maaklerile, et neil on ostuotsus tehtud, finantseerimine olemas ning nad soovivad minna notari juurde tehingut vormistama. Võimalike probleemide vältimiseks soovivad ka objekti broneerida. Maakler oleks sõlminud broneerimislepingu (sh oleks ostja maksnud broneerimistasu), valmistanud ette notariaalse tehingu, see oleks sõlmitud panga osaluse, lisaks omafinantseeringule oleks laenusumma välja makstud ning kõik osapooled oleks olnud õnnelikud. Kahjuks pr Kõu sellist infot meile ei andnud ning edasist seda ei juhtunud.
 
2. Perekond Kõu oleks teatanud maaklerile, et neil on ostuotsus tehtud, finantseerimine olemas ning nad soovivad minna notari juurde tehingut vormistama. Võimalike probleemide vältimiseks soovivad ka objekti broneerida. Maakler oleks sõlminud broneerimislepingu (sh oleks ostja maksnud broneerimistasu) ja valmistanud ette notariaalse tehingu. Seejärel oleks pank teatanud, et perekond Kõu laenuvõime ei ole siiski nii suur kui oodatud ning pank selle tehinguga kaasa ei tule. Perekond Kõu oleks kaotanud broneerimistasu ning oleks olnud väga õnnetu. Nad oleks nõudnud seda tagasi ning kirjutanud maakleri tegevuse peale pikad kaebekirjad kõikvõimalikele asutustele ning oleks ilmunud artikkel Postimehes teemal „Maakler ja pank röövisid 3-lapselise pere paljaks“.
3. Perekond Kõu oleks teatanud maaklerile, et neil on ostuotsus tehtud, finantseerimine olemas ning nad soovivad minna notari juurde tehingut vormistama. Võimalike probleemide vältimiseks soovivad ka objekti broneerida. Maakler oleks sõlminud broneerimislepingu (sh oleks ostja maksnud broneerimistasu) ja valmistanud ette notariaalse tehingu. Seejärel oleks pank teatanud, et perekond Kõu laenuvõime ei ole siiski nii suur kui oodatud ning pank selle tehinguga kaasa ei tule. Perekond Kõu oleks nõudnud broneerimistasu tagasi väites, et neid ei ole broneerimislepingu kõigist riskidest piisavalt informeeritud, mida üks korralik pikaajalise kogemusega kinnisvarabüroo ja kutseline maakler oleks pidanud tegema. Domus oleks kartma hakanud ning broneerimistasu tagastanud. Kinnisvara müüja oleks kirjutanud pika kaebekirja ning Postimehes oleks ilmunud artikkel „Kinnisvarafirma pettis raske terviserikkega kliendi usaldust“.
Autor: kinnisvarauudised. ee

Seotud lood

Uudised
  • 23.04.15, 12:52
Vuti maja lugu nii, nagu pettunud ostja seda näeb
Järgnev lugu räägib oma väljavalitud kodust ilmajäänud prekond Kõu loo nende endi vaatenurgast. Kiri on avaldatud vähendatud, kuid muutmata kujul.
Uudised
  • 23.04.15, 12:31
Vuti tänava pahandus: kas maakler on kuningas? 
Samal ajal, kui kinnisvaraturul on aastaid müügis olevaid objekte kuhjaga toimub mõne objekti pärast emotsionaalne võitlus. Just nii juhtus väikese majakesega Vuti tänaval.
Arvamused
  • 23.04.15, 12:50
Vandeadvokaat: maakler ja ostja, kes neid suudaks lahuta!
Vuti tn maja ümber lahvatanud emotsioonides on kaks poolt, eetilisest aspektist võiks ju maakleriga kurjustada, kuid juriidiliselt on lugu palju keerulisem.
  • ST
Sisuturundus
  • 19.05.25, 15:00
Millerhawk vähendas hoone süsiniku jalajälge kolmandiku võrra – ilma lisakuluta
Elutsükli analüüs (LCA) on tööriist, mis aitab hinnata hoone keskkonnamõju selle „sünnist surmani“ – alates toormaterjalide kaevandamisest kuni lammutamise ja taaskasutuseni. Ehituses tähendab see näiteks seda, millist mõju avaldab betooni, terase või isolatsioonimaterjalide tootmine, transport, paigaldus ja hilisem hooldus meie kliimale.

Enimloetud

1
Suur lugu
  • 18.06.25, 11:26
Vaevast vabaks: büroopindade segmendis on alanud uus trend
Senisest veelgi rohkem betooni, terast, klaasi ja klantsi ei muuda pilti paremaks. Asjaosaline - vaata, et Sa uuest trendist maha ei jää!
2
Uudised
  • 30.06.25, 13:45
EKE hakkab rajama Hipodroomile oma ärikvartalit
Ehitustöödega alustatakse kohe
3
Suur lugu
  • 27.06.25, 06:30
Kinnitage turvarihmad - Eesti kinnisvaraarendus hakkab nihestuma
See teema puudutab aina enam eluasemeid, nende kättesaadavust ja linnaruumi. Rida nimekaid eksperte võtab olukorra osadeks
4
Uudised
  • 30.06.25, 10:20
Colliers ja What If aitavad toidutootjal luua Loo keskust
5
Uudised
  • 27.06.25, 08:45
Esinduslik GALERII: Hans H. Luik sai Pirita arenduse valmis
Vaata, kes kõik seal olid ja mida nad tegid
6
  • ST
Sisuturundus
  • 25.06.25, 10:39
4 sisekujundusnippi poeomanikele: hästi kujundatud pood tagab parema ostuelamuse

Hetkel kuum

Senisest veelgi rohkem betooni, terast, klaasi ja klantsi ei muuda pilti paremaks. Vaja on tundlikumat kvaliteeti ja avatumat vaadet.
Suur lugu
  • 27.06.25, 06:30
Kinnitage turvarihmad - Eesti kinnisvaraarendus hakkab nihestuma
See teema puudutab aina enam eluasemeid, nende kättesaadavust ja linnaruumi. Rida nimekaid eksperte võtab olukorra osadeks
Hans H. Luik.
Uudised
  • 27.06.25, 08:45
Esinduslik GALERII: Hans H. Luik sai Pirita arenduse valmis
Vaata, kes kõik seal olid ja mida nad tegid
US Real Estate’i Rotermanni ja Artiuse ärijuht Julius Stokas (Foto: US Ral Estate).
Uudised
  • 27.06.25, 12:12
Ärikinnisvaraturult on kadunud fikseeritud üürilepingud
https://www.kinnisvarauudised.ee/raadio/episood/arikinnisvaraturult-on-kadunud-viieks-aastaks-fikseeritud-uurilepingud
Nõustamisbüroo Colliers partner Margus Tinno analüüsib büroohoonete ja ärilinnakute väljavaateid.
Uudised
  • 25.06.25, 06:45
Lahendused büroohoonete saatusele pakub elu ise
Vaata, mis on pikaajalise edu peamised võtmetegurid ja millal tuleb hakata büroohooneid lammutama.
Pindi Kinnisvara müügipartner Peep Sooman.
Uudised
  • 25.06.25, 10:13
Konkreetne märk, et korteriturg on juba taastumisfaasis
Marienholmi I etapi avamine.
Uudised
  • 25.06.25, 09:00
Noobel GALERII: Scandium sai Marienholmi I etapi valmis
Vaata, mis seal toimus ja kes kõik seal kohal olid!
Eesti Arhitektide Liidu president Aet Ader ja Reterra Estate tegevjuht Reigo Randmets (Fotod: Raul Mee ja Andras Kralla).
Uudised
  • 26.06.25, 13:00
Omavalitsustel puudub linnaruumi arendamiseks visioon
Ader: linn ei peaks andma maad ära kopikate eest
Koplipere ärilaod valmivad septembris 2025. Foto: Millerhawk
  • ST
Sisuturundus
  • 19.05.25, 15:00
Millerhawk vähendas hoone süsiniku jalajälge kolmandiku võrra – ilma lisakuluta

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele